Samorząd województwa łódzkiego zapowiedział, że w tym roku zakończą się prace nad studium wykonalności budowy nowego odcinka linii kolejowej 24 pomiędzy rejonem Bełchatowa a Magistralą Węglową. Dzięki połączeniu stworzony ma zostać nowy korytarz Piotrków Trybunalski – Wieluń. To z kolei znacznie usprawniłoby komunikację w południowo-zachodniej części regionu.
W zeszłym roku samorząd wojewódzki zapowiedział rozpoczęcie prac studialnych dotyczących budowy nowego odcinka sieci kolejowej w południowej części regionu. Miałby on połączyć rejon Bełchatowa z linią kolejową 131, tzw. Magistralą Węglową Śląsk – Porty. Wraz z
innymi projektowanymi trasami stanowiłby fragment nowego ciągu Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Chorzew-Siemkowice – Wieluń z odgałęzieniem do Wieruszowa.
Nowe władze kontynuują przygotowania
Powstanie takiego korytarza oznaczałoby praktyczną realizację planów stworzonych jeszcze w okresie PRL. W latach 70. XX w. zakładano, że linia 24, która ostatecznie połączyła tylko Piotrków z Bełchatowem, pobiegnie dalej i będzie stanowić element nowej trasy z centralnej Polski na Dolny Śląsk. Dotychczas tej koncepcji jednak nie zrealizowano, a odcinek do Bełchatowa, Rogowca i – dawniej – Białego Ługu był wykorzystywany tylko do transportu towarów do i z bełchatowskiej kopalni i elektrowni oraz do prowadzenia regionalnych przewozów pasażerskich. Pociągi osobowe przestały jednak kursować tą trasą na przełomie wieków.
W ramach programu Kolej Plus otwarte mają zostać dwa nowe odcinki, które nawiązują do pomysłów sprzed pół wieku:
z Bełchatowa do Bogumiłowa (istnieje tam strefa przemysłowa) i
z rejonu Chorzewa-Siemkowic do Wielunia wraz z odgałęzieniem do Wieruszowa. Gdyby plany inwestycyjne ograniczyły się do tych przedsięwzięć, pociągi wciąż nie mogłyby kursować pomiędzy Bogumiłowem a Chorzewem (to stacja położona na linii 131). Linia bełchatowska pozostałaby zaś zakończona ślepo.
Wybrane w zeszłym roku władze samorządowe zapewniają jednak, że będą kontynuować przygotowania do budowy ostatniego brakującego fragmentu ciągu. – Rok 2025 to czas opracowania dokumentacji nowej linii kolejowej. Szlak połączy linię 131 z Bełchatowem, a wykonanie projektu będzie kosztować 1 mln 400 tys. zł –poinformował Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Dokument ma mieć charakter studialny i będzie stanowić podstawę do przygotowania projektu budowlanego po wyborze konkretnego wariantu inwestycji.
Dalszy rozwój komunikacji ŁKA
Regionalne władze wymieniły przedsięwzięcie wśród kilku najważniejszych inwestycji w transport na najbliższych 12 miesięcy. Wśród innych zadań znalazły się także prace drogowe, w tym budowa wschodniej obwodnicy Bełchatowa, i zapowiadane już wcześniej zakupy taboru dla ŁKA. Do połowy roku wojewódzki przewoźnik ma otrzymać kolejnych 13 autobusów, które wykorzysta do rozszerzenia oferty linii dowozowych.